Precedence of Heads of Missions

Country Name Ambassador Name Degree Date of Submission of Credentials
Ambassador Ext. and Plen. H.E. Mr. Ali Ibrahem Ahmad The State of Eritrea 17 April 2001
The State of Palestine H.E. Mr. Moneer Abdulla Ghanam Ambassador Ext. and Plen. 04 May 2006
The Kingdom of Swaziland H.E. Mr. Felizwe Percival Dlamini Ambassador Ext. and Plen. 01 September 2010
The Republic of Lebanon H.E. Hassan Qassem Najem Ambassador Ext. and Plen. 09 April 2013
Syria H.E. Nizar Hasan Al-Haraki Ambassador 04 September 2013
The Russian Federation H.E. Mr. Nur Mohammad Kholov Ambassador Ext. and Plen. 28 January 2014
Paraguay H.E. Mr. Angel Ramon Barchini Ambassador Ext. and Plen. 26 October 2014
The Republic of Kazakhstan H.E. Mr. Askar SHOKYBAYEV Ambassador Ext. and Plen. 03 December 2014
The Republic of Bulgeria H.E. Metin Kazak Ambassador Ext. and Plen. 25 February 2015
The Republic of Algeria H.E. Mr. Abdulaziz Saba Ambassador Ext. and Plen. 25 February 2015
The Republic of Senegal H.E. Dr. Mamoudou Sall Ambassador Ext. and Plen. 31 August 2015
The Federal Republic of Germany H.E. Mr. Hans-Udo Muzel Ambassador Ext. and Plen. 27 October 2015
Romania H.E. Cristian Tudor Ambassador Ext. and Plen. 27 October 2015
The Federative Republic of Brazil H.E. Mr. Roberto Abdalla Ambassador Ext. and Plen. 27 October 2015
The People's Republic of Bangladesh H.E. Mr. Ashud Ahmed Ambassador Ext. and Plen. 27 October 2015
The United Kingdom H.E. Mr. Ajay Sharma Ambassador Ext. and Plen. 29 November 2015
The Republic of Indonesia H.E. Mr. Mohammed Bassiri Ambassador Ext. and Plen. 03 March 2016
The Kingdom of Serbia H.E. Jasminko Pozderac Ambassador Ext. and Plen. 03 March 2016
The Republic of Mali H.E. Mr. Cheick Ahmed Tidiany Diakite Ambassador Ext. and Plen. 23 August 2016
The Republic of Austria H.E. Willy Kempel Ambassador Ext. and Plen. 17 October 2016
The Hellenic Republic H.E. Mr. Constantinos Orphanides Ambassador Ext. and Plen. 17 October 2015
The Republic of India H.E. Mr. P. Kumaran Ambassador Ext. and Plen. 17 October 2016
The State of Kuwait H.E. Mr. Hafeez Mohammed AlAjmi Ambassador Ext. and Plen. 17 October 2016
The Republic of Uruguay H.E. Mr. Jorge Antonio Seré Sturzenegger Ambassador Ext. and Plen. 23 November 2016
The Republic of Singapore H.E. Mr. Jai S Sohan Ambassador Ext. and Plen. 23 November 2016
The Republic of Cuba H.E. Mr. Eumelio Caballero Rodríguez Ambassador Ext. and Plen. 23 November 2016
The Islamic Republic of Iran H.E. Mr. Mohammed Jawad Asayish Ambassador Ext. and Plen. 11 December 2016
The Republic of Philippine H.E. Mr. Alan Timbayan Ambassador Ext. and Plen. 27 March 2017
Hungary H.E. Barnabas Fodor Ambassador Ext. and Plen. 27 March 2017
The Republic of Turkey H.E. Mr. Fikret Ozer Ambassador Ext. and Plen. 27 March 2017
The Republic of Benin H.E. Mr. Mohamed Bari Ambassador Ext. and Plen. 27 March 2017
The Republic of Italy H.E. Mr. Pasquale Salzano Ambassador Ext. and Plen. 24 May 2017
The Republic of Cyprus H.E. Mr. Michalis A. Zacharioglou Ambassador Ext. and Plen. 24 May 2017
The United Republic of Tanzania H.E. Mrs. Fatma Mohammed Rajab Ambassador Ext. and Plen. 24 May 2017
The Sultanate of Oman H.E. Mr. Najeeb bin Yahya al-Balushi Ambassador Ext. and Plen. 16 August 2017
The Kingdom of Belgium H.E. Dr. Bart DE GROOF Ambassador Ext. and Plen. 08 October 2017
The Republic of Tajikistan H.E. Khisrav Sohibzoda Ambassador Ext. and Plen. 08 October 2017
The Republic of Ecuador H.E. Mrs. Ivonne AbduAlbaki Ambassador Ext. and Plen. 04 December 2017
The Republic of Croatia H.E. Drago Lovrić Ambassador Ext. and Plen. 04 December 2017
The Socialist Republic of Vietnam H.E. Wayne Daineh Tao Ambassador Ext. and Plen. 04 December 2017
The Republic of The Gambia H.E. Foday MALANG Ambassador Ext. and Plen. 24 December 2017
Georgia H.E. Mr. Nikoloz Revazishvili Ambassador Ext. and Plen. 24 December 2017
The Republic of Ghana H.E. Mr. Imanoel Inos Ambassador Ext. and Plen. 12 April 2018
The Republic of Azerbaijan H.E. Rashad Ismaielov Ambassador Ext. and Plen. 12 April 2018
he Republic of South Africa H.E. Mr. Faisal Mousa Ambassador Ext. and Plen. 16 July 2018
The Republic of Korea H.E. Mr. Kim Chang-Mo Ambassador Ext. and Plen. 16 July 2018
The Republic of Argentina SE. Sr. Carlos Alperto Hernández Ambassador Ext. and Plen. 16 July 2018
The French Republic H.E. Mr. Franck Gellet Ambassador Ext. and Plen. 12 September 2018
Bosnia And Herzegovina H.E. Bisera Turkovic Ambassador Ext. and Plen. 12 September 2018
The Somali Republic H.E. Abdul Razak Farah Ali Ambassador Ext. and Plen. 12 September 2018
Swiss Confederation H.E. Mr. Edgar Doerig Ambassador Ext. and Plen. 12 September 2018
Canada H.E. Mrs. Stefanie McCollum Ambassador Ext. and Plen. 12 September 2018
The Royal Thailand H.E. Mr. Natapol Kantahebran Ambassador Ext. and Plen. 03 December 2018
The Republic of Poland H.E. Janusz Janke Ambassador Ext. and Plen. 31 October 2018
The Kingdom of Spain H.E. Maria Belen Alfaro Hernandez Ambassador Ext. and Plen. 31 October 2018
The Bolivarian Republic of Venezuela H.E. Mr. Giuseppe Angelo Yoffreda Yorio Ambassador Ext. and Plen. 03 December 2018
The Islamic Republic of Pakistan H.E. Mr. Syed Ahsan Raza Shah Ambassador Ext. and Plen. 14 January 2019
Ivory Coast H.E. Dr. Sisi Abdul Karim Ambassador Ext. and Plen. 25 February 2019
The Republic of Kenya H.E. Patrick Cornel Odero Ahenda Ambassador Ext. and Plen. 25 February 2019
The Dominican Republic H.E. Federico Alberto Cuello Camilo Ambassador Ext. and Plen. 25 February 2019
The Federal Democratic Republic of Ethiopia H.E. Samia Zakaria Gutu Ambassador Ext. and Plen. 25 February 2019
The Republic of Portugal H.E. Ricardo Pracana Ambassador Ext. and Plen. 22 April 2019
Brunei Darussalam H.E. Mohamed Bahrin Abu Bakar Ambassador Ext. and Plen. 22 April 2019
The Republic of Peru H.E. Jose Arsenio Benzaquen Perea Ambassador Ext. and Plen. 22 April 2019
The Islamic Republic of Iraq H.E. Ahmed Karim Al-Barazanchi Ambassador Ext. and Plen. 05 May 2019
The Republic of Armenia H.E. Gegham Gharibjanian Ambassador Ext. and Plen. 05 May 2019
Central African Republic H.E. Mr. Hamodi Check Charge d'affaires
The Republic of Macedonia Mr. Dragan Yordanofeski Chargé d'Affaires
The Republic of Belarus Mr. Denis Kovalev Chargé d'Affaires
The Hashemite Kingdom of Jordan Mr. Amjad Almbideen Chargé d'Affaires
Libya Mr. Salem Mohammed Karim Chargé d'Affaires
The United States of America Mr. William Grant Chargé d'Affaires
The Republic of Niger Mr. Mousa doorfayi Chargé d'Affaires
The Republic of Djibouti Mrs. Zahra Hasan Shaik Chargé d'Affaires
The Republic of Moldova Mr. Mihai Clapaniuc Chargé d'Affaires
The Republic of Albania Mr. Edvin Baryami Chargé d'Affaires
The Republic of Costa Rica Mr. Carlos Per Argello Chargé d'Affaires
The Federal Republic of Nigeria Mr. Ali Mandi Chargé d'Affaires
The United Mexican States Mr. CARLOS IVÁN MENDOZA AGUIRRE Chargé d'Affaires
The Republic of Uganda Mr. Saimon Ajeko Chargé d'Affaires
The Kyrgyz Republic Mr. Almuthbek Chargé d'Affaires
Malaysia Mr. Mohammed Shaher Charge d'Affaires
The Republic of Kosovo Mr. Ameer Ahmed Chargé d'Affaires
Ukraine Mr. Vasyl Bodnar Chargé d'Affaires
The Republic of Liberia Mr. Ali Sylla Chargé d'Affaires
The Federal Republic of Nepal Mr. Lakshuman Khanal Chargé d'Affaires
Republic of Chad Mr. Bakri Ali Bakri Chargé d'Affaires
Republic of Tunisia Mr. Hasan bin Ramadan Chargé d'Affaires
Republic of Sudan Mr. Ghazi Babiker Chargé d'Affaires
Netherlands Mr. Thist Sundal Chargé d'Affaires